
O modalitate nebanuita care se afla la indemana oricui, de a ne apropia de ingeri este surasul. Iata cateva idei oferite chiar de ingeri, consemnate de Gitta Mallasz in faimoasa sa lucrare "Dialoguri inspiratoare cu îngerii":
"Vă vom vorbi acum despre puterea cea tainică a surâsului:
Aproape orice animal ştie să plângă sau să geamă.
Surâsul însă, numai omul este acela Care-l cunoaşte pe pământ.
Şi doar el este acela care poate să-l manifeste.
Această revelaţie este o cheie esentiala.
Nu surâdeţi doar atunci când sunteţi satisfăcuţi sau fericiţi!
Surâsul vostru trebuie totodată să fie un surâs sublim şi creator!
Surâsul vostru nu trebuie să fie niciodată un surâs artificial sau forţat,
El trebuie să fie un surâs sublim şi creator!
Forţa creatoare, tainică a surâsului creator, sublim,
Purifică într-un anume fel şi rafinează materia fiinţei umane care-l manifestă.
Toate acestea depind de fiinţa umană care manifestă surâsul.
Atunci când fiinţa umană este veselă, ea surâde,
Atunci când fiinţa umană este tristă, ea plânge.
Cum poate să recunoască fiinţa umană care-i este calea,
Dacă ea nu surâde niciodată?
Îngerii sunt prezenţi şi chiar sălăşluiesc în fiecare surâs,
În felul acesta ei sunt măsura voastră.
Surâsul este totodată un simbol,
El oglindeşte o anumită stare de control asupra materiei.
Dacă un om citeşte o carte,
O apropie aşa cum trebuie de ochii săi pentru a vedea mai bine.
Dacă oamenii vor să citească cât mai adânc în fiinţa cea pură a îngerilor,
Atunci ei trebuie să se apropie cât mai mult de fiinţa lor tainică.
Pentru a înţelege cât mai bine,
Un om trebuie să aspire să devină profet pentru a înţelege profeţii,
Trebuie să devină un poet pentru a înţelege poeţii,
Trebuie să devină plin de iubire pentru a înţelege iubirea,
Şi trebuie să devină, prin aspiraţia sa frenetică, înger
Pentru a înţelege, aşa cum se cuvine, îngerii.
Ingerii sălăşluiesc în surâsurile creatoare,
Sincere şi spontane ale oamenilor."
Sursa:angelinspir.ro
vineri, 20 august 2010
Puterea cea tainica a surasului
Publicat de criss la 00:21 6 comentarii
Etichete: din Net adunate...
sâmbătă, 7 august 2010
Glume vechi...si noi...:)

> El şi ea în pat. Sună telefonul. Ea răspunde.
După ce
> ea se întoarce, el întreabă:
> - Cine a fost?
> - Soţul.
> - Atunci plec.
> - Stai liniştit. A zis că mai stă încă o oră,
> fiindcă a ieşit la o bere cu tine!
>
> Soţia: E bună ciorba?
> Soţul: Ai chef de ceartă?
>
> O blondă ia cina împreună cu soţul ei: „Auzi
> iubitule, mi-a spus azi un coleg de serviciu un banc cu
> blonde… am râs de era să cad jos din pat!"
>
> Doi prieteni se întâlnesc dimineaţa, la cafea. Unul din
> ei are un ochi vânăt.
> - Ce-ai păţit la ochi?
> - M-a lovit nevasta.
> - De ce?
> - I-am vorbit cu „TU".
> - Doamne, iartă-mă, dar ce fel de relaţie aveţi voi în
> familie de te-a lovit pentru atâta lucru?
> - Păi aseară, pe când mâncam, mi-a zis: „Ştii,
> dragă, noi n-am mai făcut dragoste de trei luni". Şi
> eu i-am
răspuns: „Poate TU..."
>
>
> O maşină se loveşte brutal de o căruţă. În urma
> accidentului calul şi căruţaşul sunt răniţi destul
> de grav. Poliţistul vine la faţa locului şi văzând
> calul chinuindu-se, într-un acces de milă, îl
> împuşcă. Apoi se îndreaptă către căruţaş cu
> pistolul în mana şi îl întreabă:
> - Şi dumneavoastră sunteţi rănit?
> - Nu, nu! Doamne fereşte, aşa de bine nu m-am simţit
> niciodată!
>
>
> Un ceh merge la oftalmolog, care îi arată pe tablă
> literele: C Z W N O S T A X C Z.
> - Poţi să citesti asta? îl întreabă doctorul.
> - Dacă pot sa citesc? Chiar îl cunosc pe tip!
>
>
> Copiii stăteau la rând pentru a servi prânzul în
> cantina unei şcoli gimnaziale catolice. Pe un colţ al
> mesei era o
grămadă mare de mere. Măicuţele lipiseră pe
> tava cu merele un bilet pe care scria: „Ia doar unul,
> Dumnezeu te supraveghează". Puţin mai în faţă, la
> capătul celalalt al mesei se afla o grămadă mare de
> prăjituri cu ciocolată. Unul dintre copiii a scris un
> bilet: „Ia câte vrei, Dumnezeu supraveghează
> merele".
>
>
> Într-o noapte, un beţiv se sprijinea de un pod, când
> peste el a dat un prieten. Cei doi au început să
> sporovăiască.
> - Ce se vede acolo jos? a întrebat beţivul.
> - Luna, i-a răspuns amicul.
> Beţivul a privit din nou, a scuturat din cap cu
> neîncredere, după care a spus:
> - Hmmm, bine, te cred, dar cum am ajuns eu deasupra ei?!
>
>
> - Nu ştiu ce să fac cu soţul meu, doctore. Vorbeşte în
> somn.
> - Da, este un lucru neplăcut…
> - Neplăcut? Puţin
spus! Alaltăieri râdea de el tot
> Senatul.
>
>
>
> Un înţelept a fost întrebat ce crede în legatură cu
> realizările tehnologiei moderne. El a răspuns prin
> următoarea poveste: „Un profesor distrat a întârziat la
> seminarul pe care trebuia să-l ţină. Dându-şi seama de
> întârziere, el a sărit într-un taxi şi i-a strigat
> şoferului: «Grăbeşte-te, grăbeşte-te! Cu viteză
> maximă!» În timp ce taxiul rula cu o viteză nebună pe
> şosea, el şi-a dat seama că nu i-a spus şoferului în ce
> direcţie să o ia. De aceea, i-a strigat acestuia: «
> -Ştii în ce direcţie te îndrepţi?» « -Nu domnule, dar
> merg cu viteză maximă!....»"
>
>
> Un călător ajunge la hanul „Gheorghe şi
> Balaurul". Bate la uşă, aceasta se întredeschide şi
> o figură feminină
întreabă:
> - Ce vrei?
> - As dori să înnoptez la han şi dacă aţi avea şi o
> farfurie cu mâncare...
> - N-avem! Şi i se trânteşte uşa în nas.
> Omul bate din nou la uşă şi, când se întredeschide,
> aceeaşi femeie întreabă:
> - Acum ce mai vrei?
> - N-aş putea să vorbesc şi cu Gheorghe?
>
>
> O discuţie între doi copii în camera lor. Băieţelul
> către fetiţă:
> - Ce-i vei cere lui Moş Crăciun anul acesta?
> - O păpuşica Barbie. Dar tu ?
> - Eu îi voi cere un Tampax.
> - Tampax ? Ce e asta ?
> - ...habar n-am , dar zic ăştia la televizor că dacă-l
> foloseşti poţi merge la plajă sau la piscina în fiecare
> zi, să mergi cu bicicletă, să dansezi, să alergi, să
> faci o mulţime de lucruri... fără ca nimeni să-şi dea
> seama!
>
>
> Badea Ion ajunge în
ultimul moment la gară, numai atât
> cât să vadă cum îi pleacă trenul de sub nas.
> Necăjit, zvârle căciula pe peron şi exclamă cu năduf:
> - No, vezi ce-nsamnă să n-ai lucru tău?!
>
>
> Dialog la Oficiul pentru Plasarea Forţei de muncă.
> - Bună ziua, vreau şi eu un loc de muncă.
> - Avem ceva foarte bine plătit, dar e mult de lucru.
> - Nu, mulţumesc. Dacă am bani, îi dau pe băutură.
> - Atunci, avem un loc în care nu prea aveţi de muncă,
> dar e prost plătit.
> - Nu, pentru că dacă am timp, fac rost de bani şi îi
> dau pe băutură. Nu aveţi ceva unde să muncesc toata ziua
> şi să fiu prost plătit ?
> - Îmi pare rău, dar nu aveţi studii superioare...
>
>
> La tribunal.
> Soţul: "Intru în casă şi-mi văd femeia în pielea
> goală pe pat, geamul deschis, mă uit pe geam şi văd
pe
> unul în chiloţi, alergând. Iau noptiera şi arunc după
> el".
> Soţia: "Era cald. M-am dezbrăcat, am deschis geamul.
> Văd cum intră soţul meu furios şi fără să zică ceva
> aruncă cu noptiera prin geam".
> Victima: "Eu sunt sportiv. Alerg în fiecare zi pe
> acel traseu. Întorc capul şi vad cum zboară o noptieră
> spre mine...".
> Martorul: "Eu nici nu ştiu ce caut aici!!! Stăteam
> liniştit în noptieră..."
>
>
> Un bărbat supărat sună la pompieri ca să raporteze un
> incendiu în cartier.
> Operatorul îl întreabă:
> - Cum ajungem acolo?
> Bărbatul răspunde:
> - Pai nu mai aveţi maşinile alea mari şi roşii?
>
>
> La grădiniţă :
> - Închipuie-ţi... am găsit acasă sub sofa un
> prezervativ!
> - Nu mai spune! Dar ce este aceea o „sofa"?
>
>
> O mamă îşi dojeneşte fiul: - Aha, deci în Spania nu
> vrei să te duci, în Italia nu vrei să te duci, fotbal nu
> ştii să joci... Bine mă, atunci dă la facultate... să
> ajungem de râsul blocului!
>
>
> - Mămico, mi-ai spus că îngeraşii au aripi şi pot
> zbura!
> - Desigur, scumpa mea.
> - Aseară, când tu nu erai, am auzit cum tata îi spunea
> bonei „îngeraş". Ea când o să zboare???
> - Mâine dimineaţă scumpo, mâine dimineaţă...
>
>
> Un bărbat la librărie: Aş dori cartea cu titlul
> "Superioritatea bărbatului faţă de femeie".
> Vânzătoarea: Utopie şi SF-uri la etajul întâi, vă
> rog.
>
>
> Angajaţii unei companii multinaţionale sunt întrebaţi
> ce vor face cu banii din prima de Crăciun.
> Elveţianul: Din banii de primă îmi cumpăr o barcă.
>
Reporterul: Şi cu restul?
> Elveţianul: şi cu restul îmi renovez faţada casei.
> Englezul: Din banii de primă îmi cumpăr o maşină
> sport.
> Reporterul: Şi cu restul?
> Englezul: şi cu restul mă duc într-o excursie în
> Africa.
> Românul: Din banii de primă îmi cumpăr un pulover.
> Reporterul: Şi cu restul?
> Românul: Restul mi-l dă mama.
Publicat de criss la 07:31 4 comentarii
Etichete: din Net adunate...
sâmbătă, 24 iulie 2010
"13 RÂNDURI PENTRU VIATA-Gabriel Hose Garcia Marquez

"13 RÂNDURI PENTRU
VIATA"
Nu te iubesc pentru
ceea ce esti, ci
pentru ceea ce sunt
atunci când sunt cu
tine.
Nu merita sa
plângi pentru
nimeni, iar cei
care merita nu te
vor face sa plângi.
Doar pentru ca
cineva nu te
iubeste asa cum
vrei tu, nu
înseamna ca nu
te iubeste cu
toata fiinta sa.
Un prieten
adevarat te
prinde de mâna
si îti atinge
inima.
Cea mai stranie
forma de a îndeparta
pe cineva este a sta
lânga el si a sti ca
nu-l vei putea avea
niciodata.
Nu înceta niciodata
sa zâmbesti, nici
chiar atunci când
esti trist, pentru ca
nu se stie cine se
poate îndragosti de
zâmbetul tau.
Poate ca pentru
lume esti doar o
singura persoana,
dar pentru o
anumita persoana
esti întreaga
lume.
Nu îti petrece
timpul cu cineva
care nu e dispus
sa si-l petreaca cu
tine.
Poate ca Dumnezeu va
dori sa cunosti multe
persoane nepotrivite
înainte de a cunoaste
persoana potrivita,
pentru ca atunci când o
vei cunoaste în sfârsit,
sa stii sa fii
recunoscator.
Nu plânge
pentru ca s-a
terminat,
zâmbeste
pentru ca s-a
petrecut.
Vor exista mereu
oameni care te vor
rani, asa ca trebuie
sa-ti pastrezi
încrederea si doar sa
ai mai multa grija în
cine ai încredere si a
doua oara.
Cauta sa devii un
om mai bun si
asigura-te ca stii
cine esti tu înainte
de a cunoaste pe
cineva si a astepta ca
acea persoana sa stie
cine esti.
Nu te agita atât,
lucrurile cele mai
bune se petrec
atunci când le
astepti mai putin.
”TOT CEEA CE SE PETRECE,
ARE UN ANUMIT SENS”
Publicat de criss la 22:21 11 comentarii
Etichete: din Net adunate...
luni, 28 iunie 2010
Premii de la prietena mea Laura
Daruiesc aceste premii tuturor prietenilor mei de pe blogosfera. Va pup pe toti si va doresc numai bine.
http://lospremiosdemiscyberamigos.blogspot.com/
Gracias por los premios Laura.

Publicat de criss la 12:02 7 comentarii
Etichete: PREMII DE LA PRIETENII MEI
joi, 11 martie 2010
luni, 1 martie 2010
sâmbătă, 20 februarie 2010
Bucura-te de viata, Femeie Frumoasa!




Bucura-te de viata, Femeie Frumoasa!
Daca mi-as putea trai din nou viata,
M-as fi culcat sa ma odihnesc atunci cind ma simteam rau, in loc sa pretind ca pamintul se va opri daca eu nu voi fi la serviciu pentru o zi...
As fi ars luminarea roz sculptata ca un trandafir, in loc sa o las sa se topeasca in camara... As fi vorbit mai putin si as fi ascultat mai mult...
As fi invitat prieteni la masa chiar daca e o pata pe covor si canapeaua trebuia curatata.
As fi mincat pop-corn in camera "buna" si nu mi-as mai fi facut atitea griji din cauza prafului cand cineva vroia sa aprinda focul in semineu...
Mi-as fi facut timp sa-l ascult pe bunicul povestind din tineretile lui.
N-as fi insistat niciodata sa mergem cu geamurile masinii inchise intr-o zi frumoasa de vara, doar pentru ca parul meu a fost proaspat coafat si fixat.
As fi stat intinsa pe pajiste cu capul pe iarba.
As fi plans si ras mai putin privind televizorul si mai mult privind viata.
Dar, cel mai mult, sa am o a doua sansa la viata, as pretui fiecare moment, l-as privi cu adevarat... l-as trai...
Nu m-as mai agita atit de mult pentru lucruri meschine si marunte...
Nu va faceti griji din cauza celor care nu va simpatizeaza, sau mai mult, n-ar trebui sa va intereseze cine ce face...
In schimb, sa pretuim prietenii pe care ii avem si oamenii care ne iubesc
Sa ne gandim la lucrurile cu care Dumnezeu ne-a binecuvantat...
Si la ceea ce facem in fiecare zi sa ne imbunatatim mintea, trupul, sufletul, emotiile."
Cum ne privim pe noi insine la diferite varste?
Fetita de 3 ani : Se priveste si se vede regina ..
Fetita de 8 ani : Se priveste si se vede Cenusareasa.
Adolescenta de 15 ani : Se priveste si vede Sora cea Urita (Mama, nu pot merge la scoala aratind in halul asta!!)
Tanara de 20 de ani : Se priveste si se vede"prea grasa/ prea slaba, prea inalta/ prea scunda, prea cu parul lins / prea creata"- dar decide sa iasa oricum.
Femeia de 30 de ani: : Se priveste si se vede"prea grasa / prea slaba, prea inalta / prea scunda, prea cu parul lins / prea creata"- dar decide ca nu are timp sa se aranjeze, asa ca iese oricum.
La 40 de ani: Se priveste si sev vede "curata" si iese oricum.
La 50 de ani : Se priveste si se vede "Sunt eu" si merge oriunde isi doreste.
La 60 de ani: Se priveste si isi reaminteste de toti oamenii care nu se mai pot privi in oglinda. Iese si cucereste lumea.
La 70 de ani : Se priveste si vede intelepciune, rasete si abilitate, iese si se bucura de viata.
La 80 de ani : Nu mai pierde vremea sa se priveasca. Isi pune palaria violet si iese sa se bucure de lume.
Poate ar trebui, toate, sa ne punem mai devreme palaria violet!
Publicat de criss la 13:24 20 comentarii
Etichete: din Net adunate...
joi, 21 ianuarie 2010
marți, 8 decembrie 2009
SARBATORI FERICITE TUTUROR!
Publicat de criss la 00:58 41 comentarii
Etichete: Felicitari, Wallpapers
sâmbătă, 21 noiembrie 2009
Despre munca-by Emil Cioran
Filosoful roman Emil Cioran explica...
Oamenii muncesc in general prea mult pentru a mai putea fi ei insisi.
"Munca este un blestem. Iar omul a facut din acest blestem o voluptate.
A munci din toate fortele numai pentru munca, a gasi o bucurie intr-un
efort care nu duce decit la realizari relevante, a concepe ca te
poti realiza numai printr-o munca obiectiva si neincetata,iata ceea ce este
revoltator si ininteligibil.Munca sustinuta si neincetata tampeste,
trivializeaza si impersonalizeaza.. Ea deplaseaza centrul de preocupare si
interes din zona subiectiva intr-o zona obiectiva a lucrurilor,intr-un plan
fad de obiectivitate.. Omul nu se intereseaza atunci de destinul sau
personal, de educatia lui launtrica,de intensitatea unor fosforescente
interne si de realizarea unei prezente iradiante, ci de fapte, de lucruri.
Munca adevarata, care ar fi o activitate de continua transfigurare, a
devenit o activitate de exteriorizare, de iesire din centrul fiintei.
Este caracteristic ca in lumea moderna munca indica o activitate exclusiv
exterioara. De aceea, prin ea omul nu se realizeaza,ci realizeaza.
Faptul ca fiecare om trebuie sa aiba o cariera,sa intre intr-o forma de
viata care aproape niciodata nu-i convine,este expresia acestei
tendinte de imbecilizare prin munca.Sa muncesti pentru ca sa traiesti, iata
o fatalitate care la om e mai dureroasa decit la animal. Caci la acesta
activitatea este atat de organica,incat el n-o separa de existenta sa
proprie, pe cind omul isi da seama de plusul considerabil pe care-l adauga
fiintei sale complexul de forme al muncii.
In frenezia muncii, la om se manifesta una din tendintele lui de a iubi
raul, cind acesta este fatal si frecvent. Si in munca omul a uitat de el
insusi. Dar n-a uitat ajungand la naivitatea simpla si dulce, ci la o
exteriorizare vecina cu imbecilitatea. Prin munca a devenit din subiect
obiect, adica un animal, cu defectul de a fi mai putin salbatic.
In loc ca omul sa tinda la o prezenta stralucitoare in lume,la o existenta
solara si sclipitoare,in loc sa traiasca pentru el insusi - nu in sens de
egoism, ci de crestere interioara,a ajuns un rob pacatos si impotent
al realitatii din afara."
Emil Cioran
Publicat de criss la 09:53 4 comentarii
Etichete: din Net adunate...
vineri, 13 noiembrie 2009
Interesting Painter
Trebuie sa aveti rabdare sa vizionati videoclipul pana la sfarsit......:)
buie sa aveti rabdar
Publicat de criss la 00:57 10 comentarii
Etichete: din Net adunate...
miercuri, 11 noiembrie 2009
Leapsa cu fotografii de suflet si fotografii hazlii
FOTOGRAFII DE SUFLET







FOTOGRAFII HAZLII




Am primit aceasta 'leapsa' de la Elena ! http://hailaplimbare.blogspot.com/
Regulamentul cere sa punem pe blog o poza hazlie si una de suflet, apoi sa dam mai departe leapsa.
Pentru continuitate o dau lor:
Boss
Sunlover
Lidia
Isabela
Publicat de criss la 02:43 8 comentarii
Etichete: IMAGINI DE SUFLET
sâmbătă, 7 noiembrie 2009
August Rush Rhapsody
Un film superb, o extraordinara interpetare a personajelor...si o Rapsodie -de vis:)
Publicat de criss la 07:40 6 comentarii
Etichete: din Net adunate...
vineri, 9 octombrie 2009
luni, 21 septembrie 2009
Pe langa plopii fara sot...adaptare

Pe lângă Floppy fara soft... (adaptare după Mihai Eminescu & Bill Gates)
Pe lângă Floppy fără soft,
Mereu am procesat
Mă cunoştea PC-ul tot
Tu nu m-ai accessat.
Prin Windows încercam ades',
Te urmăream sfios,
Ca să te văd chiar face to face,
Mi-ai arătat un DOS.
Prin Microsoft te căutam
Să te printez un pic,
Iar pe E-mail aşteptam
Măcar să-mi dai un click.
În Google tot am navigat
Prin Internet Explorer,
Dar tu cu altul te-ai cuplat
Trei ceasuri pe Messenger.
Nici noaptea nu pot să mă culc
Te urmăresc în Inbox
Pe tine rău te doare-n Bulk
M-ai şi Delete din Windows....
Chiar dacă astăzi m-ai rugat
Să mai încerc un Undo,
Regret, dar prea te-ai virusat
Şi te-am uitat, bolundo!
Renunţ de-acuma la Sign In
Că-n Chat-ul tău nu-ncap,
Mă mut şi în Recycle Bin
De-aceea-acum, Sign Up!
Tu ai călcat demult pe bec,
Nu-ntreb: How do you do?
Căci pentru tine nu am Back
Ş-am terminat: Thank you!
Publicat de criss la 05:21 28 comentarii
Etichete: din Net adunate...
miercuri, 12 august 2009
Abia atunci- de Luiza Predescu & Late evening - de Silviu Pal
Când toți se-ntrec sfâșiindu-se
să ajungă primii
și-i privești umilit de blestemul
de-a le fi seamăn -
ești singur; nu-ți fie teamă!
Când te caută
și te găsesc fericiți
că au unde să-și verse
amănuntele insuportabile
ale unor vieți
care nu le-au aparținut niciodată -
tot singur ești;
ascultă-i sau nu-i asculta,
orice-ai face rezultatul e nul,
nu-ți fie teamă!
Dacă acela ce ieri
te-a mințit și furat,
umilit și lovit
vine și-și cere iertare -
precis ești foarte singur
și în pericol ,
dar nu-ți fie teamă ;
privește-l atent și-ai să vezi
că el nici nu s-a născut încă:
prostia, urâtul,
răutatea, minciuna
nu se nasc și nu mor
niciodată,
ele sunt veșnice
și împrumută, doar, trupuri
fără stăpân.
Dar dacă dragostea
îți răsare în față ,
în vreo răspântie,
și tu te repezi
orbit de miracolul ei
la fericirea
de a nu mai fi singur -
abia atunci să-ți fie teamă
pentru că abia atunci
ai ce pierde .
Publicat de criss la 04:17 23 comentarii
Etichete: din Net adunate...
marți, 11 august 2009
Premiul Blog D`oro

Desi am primit de mult timp Premiul de Aur, de la Geni, am sa-l mai postez inca odata, cu mare placere, pentru ca tocmai l-am primit de la vesnicul iubitor de viata, SunLover.:)
Premiul are urmatoarele reguli:
1. afisarea premiului
2. afisarea linkului celui care a acordat acest premiu
3. oferirea lui la 10 bloggeri
4. informarea bloggerilor prin mesaj
Motiv pentru care....am sa-l ofer altor 10 prieteni dragi mie:
Boss
Elena
Geanina
Mugur
Orianda
Bucataresele Vesele
Cornelius
Nadia
Astharte
Aripi de Fluture
Publicat de criss la 02:50 24 comentarii
Etichete: PREMII DE LA PRIETENII MEI
duminică, 9 august 2009
Improvisation - hip - hop- de Silviu Pal
Va invit sa ascultati o melodie interpretata la orga de prietenul nostru SunLover, melodie despre care el spune ca este o improvizatie, iar eu zic ca este un dar pentru urechile si sufletele noastre .
De asemenea, puteti asculta alte melodii ale sale, la fel de romantice, pe youtube, precum Rainy Day sau Late Evening, si altele...
Va pup pe toti,iar lui ii multumesc ca mi-a dat voie sa o postez aici.
Publicat de criss la 02:07 10 comentarii
Etichete: life-style
sâmbătă, 8 august 2009
Trece viata - de Luiza Predescu

Trece viata, o vezi ?
trece pe lângă noi, fără noi,
mergem așa, alături,
umăr la umăr,
sau ea cu un pas înainte
sau noi
cu un pas înapoi,
după cum se întâmplă
să ne poticnim,
ori noi,
ori ea.
Trece viața pe lângă noi
ca un cerșetor
cu mâna întinsă,
niciodată n-avem destui bani
să-i punem în palmă
ca să ne cânte un cântec.
Trece viața,
uite-o cum trece,
uite cum se roagă de noi
s-o trăim,
de parcă zeci de vieți am avea
și ne-ar fi greu să alegem
cand să trăim.
Trece viața -
volbură de pomi înfloriți,
copil
la râsul căruia nimeni
n-are timp să zâmbească,
atât de grăbiți
și de preocupați
alergăm spre ziua
în care vom plânge
că viața a trecut
ca un cerșetor
cu mâna întinsă
și goală.
Trece viața
ca un dar neprimit,
trece viața
promisă mereu unui mâine
ce nu-i va fi mire nicicând.
Publicat de criss la 11:28 4 comentarii
Etichete: din Net adunate...
joi, 6 august 2009
Amedeo Minghi
Un mare compozitor si interpret.
Il iubesccccc :)
Amedeo Minghi- Edera
Amedeo Minghi - Gerusalemme
Publicat de criss la 02:41 4 comentarii
Etichete: din Net adunate...








